Rozdiel v maľovaní hodvábu zažehľovacími a naparovacími farbami.

Zažehľovacie farby na hodváb

V rade farieb Jacquard sú to Dye-Na-Flow. Zažehľovacia farba Dye-Na-Flow farbí všetky chemicky neupravené tkaniny, je tekutá a jej odtiene sa dajú miešať. Je určená predovšetkým na hodváb, do ktorého sa veľmi dobre vpíja a spojuje s vláknom. Nespôsobuje tuhnutie látky a nevypiera sa. Fixuje sa jednoducho zažehlením. Najčastejšie sa používa priamo na maľbu, na soľné efekty, sprejovanie, na maľbu s akvarelovým základom, na tlač hubkou, na voskovú batiku, na striekanú a viazanú batiku. Farbenú látku je možné prať v práčke alebo chemicky čistiť.

Naparovacie farby na hodváb

V rade farieb Jacquard sú to Silk Color  Green Label.  Farby nie sú zriedenými pigmentami, ale skutočnými farbivami, takže hodváb zostane prirodzene hebký a lesklý. Všetkých 20 farieb môžete miešať a vytvoriť tak nekonečné množstvo živých i pastelových odtieňov. Farby sú odolné voči svetlu, netoxické, bez zápachu a neobsahujú alkohol. Môžu sa prať a chemicky čistiť. Fixovať môžeme dvomi spôsobmi: pomocou roztoku koncentrovaného fixatívu Permanent Dyeset Concentrate a vody alebo pomocou pary.

Mäkkosť hodvábu po dokončení práce

Zažehľovacie farby sú vždy vytvorené tak, že sú to zriedené pigmenty. Po fixácii je hodváb hrubší a na dotyk drsnejší aj po niekoľkých vypratiach. Hodváb maľovaný naparovacími farbami nie je zaťažený pigmentami, preto je aj po dokončení práce rovnako jemný ako pred maľovaním alebo farbením.

Fixácia farieb pri maľovaní hodvábu farbami Silk Color GL

Ak používame kontúrovaciu techniku, je treba kontúru fixovateľnú teplom zažehliť ešte pred začatím práce s farbami Silk Color GL. Tieto farby je možné fixovať na ne určeným koncentrovaným fixatívom, ktorý sa rozmiešava vo vode. Hodváb pred fixovaním necháme aspoň 24 hodín preschnúť. Potom ho vložíme do fixatívu na odporučenú dobu. Farby sa okamžite zafixujú. Fixatív neúčinkuje na kontúru, preto je nutné zafixovať ju vopred.

Farby Silk Color farbia aj vlnu

Farby Jacquard sú farby určené pre remeselné spracovanie rôznych materiálov. Vychádzajú vždy zo zloženia materiálov. Farby na hodváb sú farby na vlákna živočíšneho pôvodu. Takýmto vláknom je aj vlna. Farbami Silk Color ofarbíme aj vlnu.

Špeciálny druh Silk Color Red Label pre profesionálnych výtvarníkov

Rad Silk Color GL je možné fixovať fixatívom  a je určený na hobby a drobný hand made. Pre profesionálov je vytvorený špeciálny rad Red Label. Je to koncentrovaná farba na hodváb a vlnu fixovateľná iba parou. Na fixáciu je odporúčaný naparovací stroj. Je možné vyskúšať z nej 70 ml vzorky.

 

Ako hodnotia farby na hodváb značky Jacquard výtvarníčky?

Odtiene farieb sú sýtejšie ako u iných značiek. Hlavne u zažehľovacích farieb. Jemnejšie odtiene je možné vytvoriť zmiešaním s bielou farbou. V odtieňoch naparovacích farieb biela nie je. Riedia sa iba vodou. Pri tvorbe obrazov si preto farby vyberajú podľa toho, aký efekt chcú dosiahnuť.

Raz zažiť je viac ako 100 krát počuť – tak poďte farby naživo vyskúšať »

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre