Práškové farby na hodváb

Farba Acid Dyes je koncentrovaná prášková farba, ktorá zafarbí všetky bielkovinové vlákna typu hodváb, vlna, kašmír, alpaka, perie alebo nylon do tých najsýtejších a najžiarivejších odtieňov. Farbiť je možné ľahko v práčke alebo v hrnci. Čím vyššia je teplota vody, tým lepšie. 30 g farby postačí na kilogram farbeného textilu.

Výsledkom je rovnomerne a sýto zafarbená látka. Aj keď má firma Jacquard v ponuke i ďalšie druhy farieb na textil, tieto sú do brilantnosti farieb najlepšie. Okrem farbenia v teplej vode je možné tieto farby použiť aj k priamej maľbe alebo na tlačenie.

Návod na použitie a fixácia:

Farbenie v hrnci

Nasypte prášok do hrnca s vodou. Množstvo farby by malo byť 2-4 % hmotnosti suchého textilu. Zahrejte na 80-95 Stupňov Celzia, pridajte 2 dcl octu na 0,5 kg textilu. Celú dobu výdatne miešajte. Pri varení vlny sa vyhýbajte prudkého ohriatia či ochladenia.

Farbenie v práčke – plnenie zhora

Nastavte prací program s cyklom teplého prania a studeného plákania. Naplnte práčku vodou, namočte textil a znovu ho vyberte. Vo vode rozmiešajte práškové farbivo podľa tabuľky. Pridajte 2 dcl octu. Vložte textil a dokončite cyklus prania. Cyklus je možné aj zopakovať pre dokonalejšie ofarbenie – nevypúšťajte však ofarbenú vodu. Nakoniec spustite plákanie s odstreďovaním. Textil vyberte a vysušte. Po skončení nechajte prebehnúť jeden cyklus plákania, aby sa z práčky dostali zvyšky farby.

Profesionálny výtvarníci môžu tieto farby použiť aj v tekutej forme na maľovanie štetcom. Tieto farby sú ešte sýtejšie a intenzívnejšie než klasické naparovacie farby na hodváb.

Postup farbenia je nasledovný:

1.Zmiešajte farbivo Acid Dyes s veľmi teplou vodou v pomere 14 g farbiva na 0,25 litra vody.

2.Miešajte dokiaľ sa zmes celkom nerozpustí. Niektoré odtiene sa rozpúšťajú horšie. Tu môže pomôcť lyžička alkoholu/nepiť, ale pridať do roztoku/

3.Výsledná koncentrácia by mala byť 4-8%. Začnite riedením zmesi 15 dcl vody a farbu otestujte. Ďalej môžete prilievať vodu na dosiahnutie želaného odtieňa.

Po namaľovaní je nutné zafixovať farbu naparovaním. Sýtosť farieb často vynikne až po naparení. Takto pripravené farby sa môžu usadiť. Je možné ich použiť znovu zahriatím na platničke.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre