Na čo treba myslieť pri farbení hodvábu

  1. Impregnácia

Pravý hodváb je na prevoz ku konečnému odberateľovi – teda k nám 🙂 ošetrený impregnáciou. Je to pravé, živočíšne vlákno a ako také by bolo vhodnou a chutnou potravou. Impregnácia je chemikália a farbenie je chemický proces, ktorý prítomnosť impregnácie výsledok farbenia ovplyvňuje. Preto je treba hodváb pred farbením vyprať práškom na pranie a poriadne vypláchať alebo ho vyprať v práčke – periem na 60 Stupňov Celzia. Ak sa mi zdá, že je hodváb impregnáciou zafarbený do žlta – periem na 90. Zmena farby je po vypraní prekvapivá.

  1. Ako funguje farba

Hodvábne vlákno má schopnosť prijímať farbu, pokiaľ si naplní svoju kapacitu. Keď je naplnená – viac neprijíma. Je to jedno o akú farbu ide. Takže ak chceme dosiahnuť sýte odtiene farieb, množstvo farby dávame podľa návodu. V prípade, že vidíte v hrnci čistú vodu a všetok hodváb zafarbený – môžete ešte skúsiť farbu prisypať.

Naopak pri pastelových odtieňoch hodváb vyberáme skôr, ako nasaje maximum farby. Treba rátať s tým, že v hrnci vidíte hodváb o stupeň tmavší.

  1. Ocot

Farby, ktoré používam vyžadujú pri farbení prítomnosť kyslého prostredia. Používam klasický ocot z obchodu. Do práčky alebo do hrnca ho lejem po rozpustení farby.

  1. Čas farbenia

Čas farbenia hodvábu má každá farba v návode. V zásade je ale rozumné riadiť sa tým, čo chcete dosiahnuť. Ak chcete sýte farby – nechajte hodváb farbiť maximálnu dobu alebo pokiaľ nevysaje z hrnca všetku farbu.

Ak chcete pastelový odtieň – vyberte ho z farbenia ihneď ako sa Vám zdá, že chcete o odtieň svetlejší ako vidíte.

POZOR – Čas farbenia nie je pre jednotlivé odtiene univerzálny. Hrubší hodváb má viac hodvábnych vlákien na 1 mm. Farbené vlákna budú vedľa seba ležať tesnejšie a farba na hrubšom hodvábe bude pôsobiť sýtejšie.

  1. Ustaľovač a pranie po farbení

Po farebení hodváb vždy periem v Synthrapole. Je to mydlový prací prostriedok a ustaľovač súčasne. Ideálne a najmenej namáhavé je to v práčke.

  1. Ako rozoznať pravý a umelý hodváb?

To je častá otázka. Pravý a kvalitne zafarbený hodváb je možné prať na 90 Stupňov Celzia a zostane rovnakej farby a veľkosti ako pred praním. Ak zostane rovnakej veľkosti a farba sa zmení – je to pravý hodváb ale farba nebola na hodváb 🙂 Ak sa zrazí a farba sa zmení – všetko bolo umelé.

Preto pri takýchto pokusoch radšej treba byť opatrný a čítať usmernenia od výrobcov.

  1. 100 % hodvábna niť

100  % hodvábna niť je veľká pomôcka pri výrobe hodvábnych šiat. Môžete všetko ušiť biele a hotové zafarbiť.  Nezostanú Vám farebné odstrižky, ktoré už nezužitkujete. A hlavne nemusíte pracne hľadať v galantériách niť, ktorá sa aspoň trochu podobá želanému odtieňu.

Prírodný hodváb je tu »

Farby sú tu »

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre