Druhy hodvábu

Na hodvábe ma upútal pocit, ktorý som z neho mala. Hodváb mám vo svojej blízkosti už pár rokov. Dlho som nosila len hodvábne šatky a šály. Vôbec ma nenapadlo obliecť sa do neho. Až raz … Ako tak skúšam hodváb „naživo“ začínajú sa mi vybavovať útržky informácií typu, že nosenie hodvábu má liečivé účinky, že vlastne kokon priadky morušovej, z ktorého sa hodváb vyrába je prírodný obal obsahujúci  veľa účinných antibakteriálnych látok aby ochránil budúceho motýľa.

Správne farby majú na človeka liečivé účinky, keď si vyberieme  svoje osobné. Hladiaci efekt, ktorým hodváb pôsobí na pokožku má tiež pozitívny vplyv. Všetko do seba zrazu zapadlo. Tieto detaily  a hlavne nový pocit, ktorý som z hodvábu mala ma priviedli k tomu, že som hodváb začala nosiť. Hodvábu je veľa druhov, informácií o týchto rozličných druhoch už menej.

Preto píšem o  7  druhoch hodvábu, ktorých som zatiaľ mala možnosť dotknúť sa. Verím, že si vyberiete  z hodvábu pre Vás ten pravý a že si ho zamilujete. Hodváb okrem príjemného nosenia môže priniesť aj pohodový relax – maľovanie hodvábu. Aby po maľovaní hodváb zostal príjemný a hladivý, je treba si vybrať správne farby / o nich píšem v článku na linke TU/ a už stačí iba nechať sa okúzľovať jeho čarom. A teraz ten popis druhov hodvábu:

Pongé

Pongé je asi najznámejšie zo všetkých druhov hodvábu. Je to ľahká, jemná hladká látka. Pongé 5 je mierne priesvitné. Mierne priesvitné je priesvitné asi tak, že keď pod hodvábnu vitráž z tohto hodvábu vložíte obrázok s jasnými obrysmi – vidíte kontúry obrázka tak jasne, že sa dajú obtiahnuť . Ponge 6 je priesvitné o čosi menej – ale tiež je to veľmi jemná a tenká látka. Pongé má plátnovú väzbu a veľmi nízku hmotnosť. Zo všetkých druhov hodvábu je cenovo najdostupnejšie, preto sa asi používa najčastejšie. Je dosť ľahko krčivé.

Táto jeho vlastnosť sa dá aj využiť. Keď vyperiete šál Pongé napríklad rozmer 180 x 90 cm a necháte ho voľne uschnúť – získate jemnú látku prírodnej bielej farby s prirodzene pokrčeným vzhľadom, ktorá sa do využiť ako šál alebo dekoratívny záves na okno. Použiť ho ako záclonu niektoré zdroje neodporúčajú, pretože je veľmi jemné a ostré slnko by ho mohlo prepáliť. To ale asi nemysleli našu zemepisnú šírku. Ideálne využitie: šatky, šály, štóly, pareo, závesy.

Habotai

Habotai má plátnovú väzbu a vyššiu hmotnosť ako Pongé. Je to hrubšia, pevná a nepriesvitná látka. Bežne dostupné je Habotai 8 a 10. Habotai nevytvára splývavý efekt. Je hrubšie ako Pongé oveľa ľahšie sa z neho šije. Habotai je ľahko krčivý. Je vhodné na blúzky aj šaty, kde sa nevyžaduje splývavý efekt. Z tohto materiálu ako polotovary často šité kravaty, motýliky a blúzky.

Šifón

Šifón je priesvitný a veľmi jemný. Pripomína pavučinu alebo záclonu. Mne pripomína šály, ktoré sa nosili v 20-tych rokoch minulého storočia – taká absolútna nostalgia. Vešať ho ako záclonu neodporúčam – naťahuje sa presne ako pavučina a chytá na seba všetko, čo mu je nablízku. Preto je ideálny pre plstenie. Vlnu na seba viaže úžasne.

Krepsatén

Krepsatén je to pevná látka podobná saténu. Z lícnej strany je lesklá, z rubovej strany je matná. Štóly a šály z krepsaténu sú elegantnejšie ako z ktoréhokoľvek iného druhu hodvábu. Veľmi elegantné sú z krepsaténu aj kravaty. Vďaka pevnosti sa z tejto látky veľmi dobre šije. Látka nemá splývavý efekt.

Krepdešín

Krepdešín je ľahká, pevná a splývavá látka s krepovým povrchom. Je takmer nekrčivý. Vďaka plátnovej väzbe s veľkým množstvom vlákien výborne absorbuje farbu a farba na ňom krásne vynikne.  Medzi šifónovým a krepdešínovým šálom v rovnakom odtieni je veľký rozdiel práve vzhľadom na hustotu a väzbu obidvoch látok. Krepdešín vypadá oveľa sýtejšie zafarbený ako šifón.

Krepžoržet

Krepžoržet  je ľáhký, jemný a trochu priesvitný. Má plátnovú väzbu a krepovú štruktúru takmer bez lesku.  Pripomína mi šifón – ale je oveľa (viac krát oveľa) hrubší.

Buret

Buret je látka s hrubším povrchom, veľmi príjemná na nosenie. Je vytvorená z vlákien, na výrobu ktorých použili najvrchnejšie a najspodnejšie časti kokonu – vďaka čomu obsahuje veľa antibakteriálnych látok. Tieto látky pôsobia liečivo a protizápalovo i na ľudskú kožu. Látka je matná, tkaná v plátnove väzbe.

Jednotlivé druhy hodvábu najdete v kompletnej ponuke v eshope. Môžete si objednať aj 1 meter hodvábu, nemusia to byť celé roly a bály.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre